Vishay/Dale CRCW0402750RJNEDHP
CRCW0402750RJNEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402750RJNEDHP
Brief Description
RES SMD 750 OHM 5% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW0402750RJNEDHP.pdf
Availability of CRCW0402750RJNEDHP
QUANTITY
CRCW0402750RJNEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402750RJNEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402750RJNEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402750RJNEDHP
Related LinksCRCW04027, CRCW0402750RJNEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402750RJNEDHP Details Description
Related parts for CRCW0402750RJNEDHP
KIT FUSE PICO FAST AND SLO AXIAL datasheet.pdf
IC AMBIENT/PROXIMITY SENS TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP CER COMMERCIAL 0402 RF KIT datasheet.pdf
RES 300 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
SLIDER datasheet.pdf
#2-56 X 0.5" SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf