Vishay/Dale CRCW0402750RJNTD
CRCW0402750RJNTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402750RJNTD
Brief Description
RES SMD 750 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402750RJNTD.pdf
Availability of CRCW0402750RJNTD
QUANTITY
CRCW0402750RJNTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402750RJNTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402750RJNTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402750RJNTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402750RJNTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402750RJNTD Details Description
Related parts for CRCW0402750RJNTD
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
OSC XO 38.4MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS GLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS CABLE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf