Vishay/Dale CRCW0402866RFKTD
CRCW0402866RFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402866RFKTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 866 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402866RFKTD.pdf
Availability of CRCW0402866RFKTD
QUANTITY
CRCW0402866RFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402866RFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402866RFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402866RFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402866RFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402866RFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402866RFKTD
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 15V 1.6A 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER QUAD 20-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE A 29POS datasheet.pdf
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES 4K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf