Vishay/Dale CRCW04028M25FKTD
CRCW04028M25FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04028M25FKTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.25M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04028M25FKTD.pdf
Availability of CRCW04028M25FKTD
QUANTITY
CRCW04028M25FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04028M25FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04028M25FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04028M25FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04028M25FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04028M25FKTD Details Description
Related parts for CRCW04028M25FKTD
RECT BRIDGE 1000V 160A MTK datasheet.pdf
TAPE SHIELDING.GRID 118FT 2" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK DIN 35 PA GN/YL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4P4T 300MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BLU-RAY PWR MANAGEMENT 16QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 140PO datasheet.pdf
SPLICE BOX datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf