Vishay/Dale CRCW060310K5FKTA
CRCW060310K5FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060310K5FKTA
Brief Description
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060310K5FKTA.pdf
Availability of CRCW060310K5FKTA
QUANTITY
CRCW060310K5FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060310K5FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW060310K5FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060310K5FKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW060310K5FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060310K5FKTA Details Description
Related parts for CRCW060310K5FKTA
IC 8051 MCU 8K FLASH 11QFN datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 10NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 196K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 400VAC Y5U RDL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
PNL MNT RED W/WIRE 12" datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf