Vishay/Dale CRCW060310R0FKTC
CRCW060310R0FKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060310R0FKTC
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060310R0FKTC.pdf
Availability of CRCW060310R0FKTC
QUANTITY
CRCW060310R0FKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060310R0FKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW060310R0FKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060310R0FKTC
Related LinksCRCW0603, CRCW060310R0FKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060310R0FKTC Details Description
Related parts for CRCW060310R0FKTC
CONN HEADER LOPRO STR 34POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
IC HBT DVR AMP 3.5GHZ 8-MSOP datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 70W datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 150W datasheet.pdf