Vishay/Dale CRCW060311K0FKEA
CRCW060311K0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060311K0FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060311K0FKEA.pdf
Availability of CRCW060311K0FKEA
QUANTITY
CRCW060311K0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060311K0FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW060311K0FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060311K0FKEA
Related LinksCRCW0603, CRCW060311K0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060311K0FKEA Details Description
Related parts for CRCW060311K0FKEA
IDC CABLE - MKR16K/MC16M/X datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 80POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
INSERT MALE 64POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38MM 200VAC TERM datasheet.pdf
RES 2.94M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
381 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
100UF 63V 10X12.5 105C RAD datasheet.pdf