Vishay/Dale CRCW060311K5FKTB
CRCW060311K5FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060311K5FKTB
Brief Description
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060311K5FKTB.pdf
Availability of CRCW060311K5FKTB
QUANTITY
CRCW060311K5FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060311K5FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW060311K5FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060311K5FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW060311K5FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060311K5FKTB Details Description
Related parts for CRCW060311K5FKTB
BOX OPEN BIN PLASTEK 18X6X4 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf