Vishay/Dale CRCW060311K8FKEAHP
CRCW060311K8FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060311K8FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW060311K8FKEAHP.pdf
Availability of CRCW060311K8FKEAHP
QUANTITY
CRCW060311K8FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060311K8FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW060311K8FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060311K8FKEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW060311K8FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060311K8FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW060311K8FKEAHP
FUSE BOARD MOUNT 500MA 32VAC/VDC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 42MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 98POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 1111 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 277/480VAC datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf