Vishay/Dale CRCW060311R0FKTB
CRCW060311R0FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060311R0FKTB
Brief Description
RES SMD 11 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060311R0FKTB.pdf
Availability of CRCW060311R0FKTB
QUANTITY
CRCW060311R0FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060311R0FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW060311R0FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060311R0FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW060311R0FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060311R0FKTB Details Description
Related parts for CRCW060311R0FKTB
LED RED CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
CONN HEADER ZH TOP 3POS 1.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 18V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO214AC datasheet.pdf