Vishay/Dale CRCW0603124RFKTB
CRCW0603124RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603124RFKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 124 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603124RFKTB.pdf
Availability of CRCW0603124RFKTB
QUANTITY
CRCW0603124RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603124RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603124RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603124RFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603124RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603124RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603124RFKTB
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/8" datasheet.pdf
BERGSTIK 0.100" R/A TH 30 GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 280 OHM 1% 10W datasheet.pdf