Vishay/Dale CRCW060314K7FKTB
CRCW060314K7FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060314K7FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060314K7FKTB.pdf
Availability of CRCW060314K7FKTB
QUANTITY
CRCW060314K7FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060314K7FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW060314K7FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060314K7FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW060314K7FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060314K7FKTB Details Description
Related parts for CRCW060314K7FKTB
RES 39 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 18IN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 1611 datasheet.pdf
CIR CABLE W/DSUB SCKT 50POS 3M datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 500' datasheet.pdf
N FEMALE TO FEMALE ADAPTER 50OHM datasheet.pdf