Vishay/Dale CRCW060315R0FKEAHP
CRCW060315R0FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060315R0FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW060315R0FKEAHP.pdf
Availability of CRCW060315R0FKEAHP
QUANTITY
CRCW060315R0FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060315R0FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW060315R0FKEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060315R0FKEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW060315R0FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060315R0FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW060315R0FKEAHP
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 5POS 30AU datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 0.50MM 11POS datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WE-CBF SMD EMI SUPP FERRITE BEAD datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 4.2V 320W datasheet.pdf