Vishay/Dale CRCW060315R0FKEB
CRCW060315R0FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060315R0FKEB
Brief Description
RES SMD 15 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060315R0FKEB.pdf
Availability of CRCW060315R0FKEB
QUANTITY
CRCW060315R0FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060315R0FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW060315R0FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060315R0FKEB
Related LinksCRCW0603, CRCW060315R0FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060315R0FKEB Details Description
Related parts for CRCW060315R0FKEB
RES SMD 16.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A SOT223 datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 M25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf