Vishay/Dale CRCW0603160KJNTB
CRCW0603160KJNTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603160KJNTB
Brief Description
RES SMD 160K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603160KJNTB.pdf
Availability of CRCW0603160KJNTB
QUANTITY
CRCW0603160KJNTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603160KJNTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603160KJNTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603160KJNTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603160KJNTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603160KJNTB Details Description
Related parts for CRCW0603160KJNTB
CONN RECEPT POWR SUPPLY 3POS datasheet.pdf
IC A/D CONV 1CH 16BIT 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC-DC 48V IN 5V OUT 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 33PF 50V 0805 datasheet.pdf
SSD 1GB 2.5" UATA datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES 2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf