Vishay/Dale CRCW0603165RFKEAHP
CRCW0603165RFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603165RFKEAHP
Brief Description
RES SMD 165 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603165RFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0603165RFKEAHP
QUANTITY
CRCW0603165RFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603165RFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603165RFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603165RFKEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW0603165RFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603165RFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603165RFKEAHP
IC GATE NOR 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 330UF 20% 2.5V 2917 datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE D 10POS datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IE-MINIMC, TP-TX/FX-CWDM-SM1290- datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
SSD 2.5" SATA 64GB PE SLC IND datasheet.pdf