Vishay/Dale CRCW0603169RFKTC
CRCW0603169RFKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603169RFKTC
Brief Description
RES SMD 169 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603169RFKTC.pdf
Availability of CRCW0603169RFKTC
QUANTITY
CRCW0603169RFKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603169RFKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW0603169RFKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603169RFKTC
Related LinksCRCW0603, CRCW0603169RFKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603169RFKTC Details Description
Related parts for CRCW0603169RFKTC
RES SMD 16 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 600V 18A 60W TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN SPRING 49POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 10:1 LVDS 32-QFN datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1611 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH CAP BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 700VDC RADIAL5 datasheet.pdf