Vishay/Dale CRCW060316R0FKEAHP
CRCW060316R0FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060316R0FKEAHP
Brief Description
RES SMD 16 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW060316R0FKEAHP.pdf
Availability of CRCW060316R0FKEAHP
QUANTITY
CRCW060316R0FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060316R0FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW060316R0FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060316R0FKEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW060316R0FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060316R0FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW060316R0FKEAHP
TRANS NPN 40V 0.025A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER SYNC BINARY 16-SOIC datasheet.pdf
IC LASER DRIVR 10GBPS 3.6V 24MLF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IPD M18 SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf