Vishay/Dale CRCW060316R0JNEAHP
CRCW060316R0JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060316R0JNEAHP
Brief Description
RES SMD 16 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW060316R0JNEAHP.pdf
Availability of CRCW060316R0JNEAHP
QUANTITY
CRCW060316R0JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060316R0JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW060316R0JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060316R0JNEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW060316R0JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060316R0JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW060316R0JNEAHP
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Socket 76 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf