Vishay/Dale CRCW0603182RFKTC
CRCW0603182RFKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603182RFKTC
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603182RFKTC.pdf
Availability of CRCW0603182RFKTC
QUANTITY
CRCW0603182RFKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603182RFKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW0603182RFKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603182RFKTC
Related LinksCRCW0603, CRCW0603182RFKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603182RFKTC Details Description
Related parts for CRCW0603182RFKTC
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 25MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 72POS 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf