Vishay/Dale CRCW060318K7FKTB
CRCW060318K7FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060318K7FKTB
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060318K7FKTB.pdf
Availability of CRCW060318K7FKTB
QUANTITY
CRCW060318K7FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060318K7FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW060318K7FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060318K7FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW060318K7FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060318K7FKTB Details Description
Related parts for CRCW060318K7FKTB
CONN FPC TOP 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN STACKER 50POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 37.7MM RND 17MM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf