Vishay/Dale CRCW06031K07FKTB
CRCW06031K07FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K07FKTB
Brief Description
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K07FKTB.pdf
Availability of CRCW06031K07FKTB
QUANTITY
CRCW06031K07FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K07FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K07FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K07FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW06031K07FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K07FKTB Details Description
Related parts for CRCW06031K07FKTB
IC OTP 4MBIT 70NS 44PLCC datasheet.pdf
IC MOD DAA FULLWAVE CID/LOOP PCB datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2413 datasheet.pdf
OSC TCXO 19.44MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CONTACT BLOCK UNIV MOM 1NO 1NO datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 630VDC 2DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10V 10W datasheet.pdf