Vishay/Dale CRCW06031K60FKEB
CRCW06031K60FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K60FKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K60FKEB.pdf
Availability of CRCW06031K60FKEB
QUANTITY
CRCW06031K60FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K60FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K60FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K60FKEB
Related LinksCRCW0603, CRCW06031K60FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K60FKEB Details Description
Related parts for CRCW06031K60FKEB
TERM FORK SHORT LOCK 22-18AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TEN60 RA PLUG ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
10MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf