Vishay/Dale CRCW06031K87FKEA
CRCW06031K87FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K87FKEA
Brief Description
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K87FKEA.pdf
Availability of CRCW06031K87FKEA
QUANTITY
CRCW06031K87FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K87FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K87FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K87FKEA
Related LinksCRCW0603, CRCW06031K87FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K87FKEA Details Description
Related parts for CRCW06031K87FKEA
XFRMR TOROIDAL 300VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC SOT3636 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 70POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf