Vishay/Dale CRCW06031K87FKTB
CRCW06031K87FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K87FKTB
Brief Description
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K87FKTB.pdf
Availability of CRCW06031K87FKTB
QUANTITY
CRCW06031K87FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K87FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K87FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K87FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW06031K87FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K87FKTB Details Description
Related parts for CRCW06031K87FKTB
RACEWAY 10' CHAN AD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 450MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
EVAL BOARD 3 FOR ISL6721 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 2.1A 226 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
Low Cost, 300 MHz Voltage Feedback Amplifiers IC datasheet.pdf