Vishay/Dale CRCW06031M24FKTA
CRCW06031M24FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031M24FKTA
Brief Description
RES SMD 1.24M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031M24FKTA.pdf
Availability of CRCW06031M24FKTA
QUANTITY
CRCW06031M24FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031M24FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06031M24FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)