Vishay/Dale CRCW06031R20FKEAHP
CRCW06031R20FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031R20FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06031R20FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06031R20FKEAHP
QUANTITY
CRCW06031R20FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031R20FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06031R20FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031R20FKEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW06031R20FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031R20FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06031R20FKEAHP
IDC CABLE - ASC24H/AE24M/ASC24H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
KIT LUG FOR BDNF 400A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS TIN SMD datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
293-0068-01100 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 7POS 0.50MM R/A datasheet.pdf