Vishay/Dale CRCW06031R87FKEA
CRCW06031R87FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031R87FKEA
Brief Description
RES SMD 1.87 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031R87FKEA.pdf
Availability of CRCW06031R87FKEA
QUANTITY
CRCW06031R87FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031R87FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW06031R87FKEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031R87FKEA
Related LinksCRCW0603, CRCW06031R87FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031R87FKEA Details Description
Related parts for CRCW06031R87FKEA
MOSFET P-CH 400V 1.8A DPAK datasheet.pdf
IC PLL AM/FM W/1 SWITCH 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 158 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE A 26POS datasheet.pdf