Vishay/Dale CRCW06031R96FKTA
CRCW06031R96FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031R96FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.96 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031R96FKTA.pdf
Availability of CRCW06031R96FKTA
QUANTITY
CRCW06031R96FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031R96FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06031R96FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031R96FKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06031R96FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031R96FKTA Details Description
Related parts for CRCW06031R96FKTA
RES SMD 499K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf