Vishay/Dale CRCW0603261RFKTA
CRCW0603261RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603261RFKTA
Brief Description
RES SMD 261 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603261RFKTA.pdf
Availability of CRCW0603261RFKTA
QUANTITY
CRCW0603261RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603261RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0603261RFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603261RFKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW0603261RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603261RFKTA Details Description
Related parts for CRCW0603261RFKTA
HEADER PROTECTED 50-POS W/EJECT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC CTRLR SW SMBUS DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf