Vishay/Dale CRCW0603270KJNEAHP
CRCW0603270KJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603270KJNEAHP
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603270KJNEAHP.pdf
Availability of CRCW0603270KJNEAHP
QUANTITY
CRCW0603270KJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603270KJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603270KJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603270KJNEAHP
Related LinksCRCW06032, CRCW0603270KJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603270KJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603270KJNEAHP
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR OCTAL 20-TQFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTR 0.8M PREWIRE datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf