Vishay/Dale CRCW0603270RFKTA
CRCW0603270RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603270RFKTA
Brief Description
RES SMD 270 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603270RFKTA.pdf
Availability of CRCW0603270RFKTA
QUANTITY
CRCW0603270RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603270RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0603270RFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603270RFKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW0603270RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603270RFKTA Details Description
Related parts for CRCW0603270RFKTA
CAP CER 1000PF 50V Y5V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 64POS STR datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
IC MPU I.MX25 400MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 237 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ICL 25 OHM 25% 1.7A 13.97MM datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 2DIG 0.56 TH datasheet.pdf
BERGSTIK II SR ST datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 12POS datasheet.pdf