Vishay/Dale CRCW0603294KFKEAHP
CRCW0603294KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603294KFKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 294K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603294KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0603294KFKEAHP
QUANTITY
CRCW0603294KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603294KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603294KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603294KFKEAHP
Related LinksCRCW06032, CRCW0603294KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603294KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603294KFKEAHP
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TIMER PWR-OFF DELAY datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1X4.5MM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
FINE SPACER datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 28A datasheet.pdf