Vishay/Dale CRCW0603294KFKEAHP
CRCW0603294KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603294KFKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 294K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603294KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0603294KFKEAHP
QUANTITY
CRCW0603294KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603294KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603294KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603294KFKEAHP
Related LinksCRCW06032, CRCW0603294KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603294KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603294KFKEAHP
JUMPER-H1501TR/A2015N/H1501TR 10 datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES MO 2W 102K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 47K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 50M datasheet.pdf
RELAY SSR 15A 1PH RNDM datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CABLE DUCT RIGHT ANGLE SPLIT CVR datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf