Vishay/Dale CRCW0603294KFKTA
CRCW0603294KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603294KFKTA
Brief Description
RES SMD 294K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603294KFKTA.pdf
Availability of CRCW0603294KFKTA
QUANTITY
CRCW0603294KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603294KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0603294KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603294KFKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW0603294KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603294KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0603294KFKTA
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OCT TRANSP D LATCH 3ST 24SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 116W QUAD D 36SSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 324V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 8TSSOP datasheet.pdf