Vishay/Dale CRCW06032M37FKTA
CRCW06032M37FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06032M37FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.37M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06032M37FKTA.pdf
Availability of CRCW06032M37FKTA
QUANTITY
CRCW06032M37FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06032M37FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06032M37FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06032M37FKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06032M37FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06032M37FKTA Details Description
Related parts for CRCW06032M37FKTA
CAP FILM 390PF 5% 16VDC 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3.5A E-LINE datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN ADPT 6P-6P F/M-F/M PNL MNT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf