Vishay/Dale CRCW0603360RFKEAHP
CRCW0603360RFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603360RFKEAHP
Brief Description
RES SMD 360 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603360RFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0603360RFKEAHP
QUANTITY
CRCW0603360RFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603360RFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603360RFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603360RFKEAHP
Related LinksCRCW06033, CRCW0603360RFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603360RFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603360RFKEAHP
FIXED IND 68UH 92MA 6.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY 400VDC I4PAC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 5% 2.5KV SMD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf