Vishay/Dale CRCW0603360RJNEAHP
CRCW0603360RJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603360RJNEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603360RJNEAHP.pdf
Availability of CRCW0603360RJNEAHP
QUANTITY
CRCW0603360RJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603360RJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603360RJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603360RJNEAHP
Related LinksCRCW06033, CRCW0603360RJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603360RJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603360RJNEAHP
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.87M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf