Vishay/Dale CRCW060344R2FKTA
CRCW060344R2FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060344R2FKTA
Brief Description
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060344R2FKTA.pdf
Availability of CRCW060344R2FKTA
QUANTITY
CRCW060344R2FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060344R2FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW060344R2FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060344R2FKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW060344R2FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060344R2FKTA Details Description
Related parts for CRCW060344R2FKTA
DIODE ZENER 3.3V 1W DO41 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH IPS 1CH LOW SIDE DPAK datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 R/G,R/G,R/Y DIFF datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO214AA datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf