Vishay/Dale CRCW0603499RFKEAHP
CRCW0603499RFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603499RFKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603499RFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0603499RFKEAHP
QUANTITY
CRCW0603499RFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603499RFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603499RFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603499RFKEAHP
Related LinksCRCW06034, CRCW0603499RFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603499RFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603499RFKEAHP
IC MPU MPC7XX 350MHZ 255FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" PHONE 3' YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 200MA 01005 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 40UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf