Vishay/Dale CRCW06034R53FNTA
CRCW06034R53FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06034R53FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.53 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06034R53FNTA.pdf
Availability of CRCW06034R53FNTA
QUANTITY
CRCW06034R53FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06034R53FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06034R53FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06034R53FNTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06034R53FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06034R53FNTA Details Description
Related parts for CRCW06034R53FNTA
CONN CIR FEMALE 4POS CBL MNT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMA datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 20A 32VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
MASKING TAPE 72MM X 55M datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 23POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf