Vishay/Dale CRCW0603536RFKTA
CRCW0603536RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603536RFKTA
Brief Description
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603536RFKTA.pdf
Availability of CRCW0603536RFKTA
QUANTITY
CRCW0603536RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603536RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0603536RFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603536RFKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW0603536RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603536RFKTA Details Description
Related parts for CRCW0603536RFKTA
IC REG BUCK 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CA,SM,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONN RECEPT 25POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT RED 0.30" CA datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 40POS datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED CCT 2700K PLCC SMD datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN 45D datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf