Vishay/Dale CRCW060356K0JNEAHP
CRCW060356K0JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060356K0JNEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW060356K0JNEAHP.pdf
Availability of CRCW060356K0JNEAHP
QUANTITY
CRCW060356K0JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060356K0JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW060356K0JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060356K0JNEAHP
Related LinksCRCW06035, CRCW060356K0JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060356K0JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW060356K0JNEAHP
RES ARRAY 2 RES 270 OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 4GHZ 16-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-23V 1.66A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE A 14POS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf