Vishay/Dale CRCW060356K2FKTB
CRCW060356K2FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060356K2FKTB
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060356K2FKTB.pdf
Availability of CRCW060356K2FKTB
QUANTITY
CRCW060356K2FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060356K2FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW060356K2FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060356K2FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW060356K2FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060356K2FKTB Details Description
Related parts for CRCW060356K2FKTB
HEX STANDOFF 6-32 ALUMINUM 3/8" datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY SNAP SPDT 120V datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LUXSTRIP LED MODULES WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf