Vishay/Dale CRCW060356R0FKTA
CRCW060356R0FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060356R0FKTA
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060356R0FKTA.pdf
Availability of CRCW060356R0FKTA
QUANTITY
CRCW060356R0FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060356R0FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW060356R0FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060356R0FKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW060356R0FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060356R0FKTA Details Description
Related parts for CRCW060356R0FKTA
RES SMD 15.4KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTER 2.5A datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V datasheet.pdf
DIN TYPE C STR REC LFCNR datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf