Vishay/Dale CRCW06035K60FKEAHP
CRCW06035K60FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06035K60FKEAHP
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06035K60FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06035K60FKEAHP
QUANTITY
CRCW06035K60FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06035K60FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06035K60FKEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06035K60FKEAHP
Related LinksCRCW06035, CRCW06035K60FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06035K60FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06035K60FKEAHP
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 360MA 730 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
S1006-KIT-A datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf