Vishay/Dale CRCW06035R60JNEAHP
CRCW06035R60JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06035R60JNEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06035R60JNEAHP.pdf
Availability of CRCW06035R60JNEAHP
QUANTITY
CRCW06035R60JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06035R60JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06035R60JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06035R60JNEAHP
Related LinksCRCW06035, CRCW06035R60JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06035R60JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW06035R60JNEAHP
RES 2.2 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
IC REDRIVER ETHERNET 4CH 68PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 530 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 25A DO4 datasheet.pdf
RES SMD 8.06M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LIMIT SW,ROLLER LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf