Vishay/Dale CRCW060361K9FKTB
CRCW060361K9FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060361K9FKTB
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060361K9FKTB.pdf
Availability of CRCW060361K9FKTB
QUANTITY
CRCW060361K9FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060361K9FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW060361K9FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060361K9FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW060361K9FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060361K9FKTB Details Description
Related parts for CRCW060361K9FKTB
CONN ADPT BNC TO MIDSIZE VIDEO datasheet.pdf
OSC XO 160.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROC 529FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 8BIT datasheet.pdf
RES 590K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 4DB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf