Vishay/Dale CRCW060362R0FKEA
CRCW060362R0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060362R0FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 62 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060362R0FKEA.pdf
Availability of CRCW060362R0FKEA
QUANTITY
CRCW060362R0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060362R0FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW060362R0FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060362R0FKEA
Related LinksCRCW0603, CRCW060362R0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060362R0FKEA Details Description
Related parts for CRCW060362R0FKEA
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 40V datasheet.pdf
IC FIFO SYNC II 36BIT 128-TQFP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14 OLIVE datasheet.pdf
TXRX OCTAL BUS 3ST 20DHVQFN datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
3V PH.MODULE 36 .7KHZ S.VIEW datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf