Vishay/Dale CRCW060362R0FKEA
CRCW060362R0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060362R0FKEA
Brief Description
RES SMD 62 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060362R0FKEA.pdf
Availability of CRCW060362R0FKEA
QUANTITY
CRCW060362R0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060362R0FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW060362R0FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060362R0FKEA
Related LinksCRCW0603, CRCW060362R0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060362R0FKEA Details Description
Related parts for CRCW060362R0FKEA
CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 50W TO204AD datasheet.pdf
CHISEL 5.0MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
FUSE 160A 1000V 00/80 AR datasheet.pdf